CGS SFS23 - A Profusion of Pink Blooms - Image Credit Curlew PR

Many thousands of gardening enthusiasts defied the wild weather to attend the Cornwall Garden Society’s (CGS) 2023 Spring Flower Show at The Royal Cornwall Showground in Wadebridge this weekend with visitors, exhibitors, traders and organisers declaring the event a success.

Sponsored by Cornish Lithium, Goonvean Holdings and the Cornwall Community Foundation, this uniquely Cornish celebration of spring welcomed experienced horticulturists and green-fingered enthusiasts alike from Lamorna to Looe, as well as from further afield.

The Exhibition Halls were vivid with vibrant spring colour as showgoers admired Cornwall’s finest flora, beautiful blooms and spectacular shrubs in the Competitive Classes, with 158 categories for ornamental trees and shrubs; magnolias, camellias, rhododendrons, and daffodils; herbaceous, rhizomatous and bulbous species, pot plants, alpines and floral art, and 39 coveted trophies for the taking.

CGS SFS23 - Vivid with Vibrant Spring Colour - Image Credit Charles Francis

The Exhibition Halls were vivid with vibrant spring colour – Image credit Charles Francis

CGS SFS23 - Captivating Camellias in the Competitive Classes

Captivating camellias in the competitive classes – Image credit Charles Francis

Pot plant perfection - image credit Daisy Easterby Visuals

Pot plant perfection – image credit Daisy Easterby Visuals

Breathtaking displays of dazzling daffodils by R & A Scamp and majestic michelia from the Caerhays Estate wowed the crowds as did the National Trust’s showcase of the incredible range of flowers and foliage that can be grown in Cornwall and the Isles of Scilly.

Dazzling Daffodil Display by R & A Scamp - Image Credit Ian Kingsnorth

Dazzling daffodil display by R and A Scamp – Image Credit Ian Kingsnorth

From locally-grown flora and sub-tropical species to vintage tools and vegepods, the Plant Pavilion and Horticultural Heaven offered much to tempt Cornwall’s gardeners, many of whom left laden with plants from Master Growers and National Collections®. The Artisan Area also proved popular with its array of contemporary crafts and original artwork, ranging from fused glass art to floral textiles and pressed seaweed postcards to hand-poured soy wax candles.

CGS SFS23 - Dried Flower Delight by Rarecreation Flower Farm - Image Credit - Daisy Easterby Visuals

Dried flower delight by Rarecreation Flower Farm – Image credit Daisy Easterby Visuals

CGS SFS23 - Alisha Brown from Looe Valley Plants

Alisha Brown from Looe Valley Plants – Image credit Charles Francis

CGS SFS23 Smiles and Succulents - Image Credit Charles Francis

Succulents galore – Image credit Charles Francis

CGS SFS23 - Real Pressed Seaweed Co in the Artisan Area - Image Credit Charles Francis

The Real Pressed Seaweed Co in the Artisan Area – Image credit Charles Francis

Speakers’ Corner, sponsored by the Cornwall Community Foundation, inspired, engaged and informed with its programme of panel discussions, talks, demonstrations and GardenersQuestions, with local luminaries and national experts sharing their horticultural knowledge and conversations about growing our own food and rewilding our gardens.

Sam Corfield, The Hairy Horticulturist - Photo Credit Dave Brown

Sam Corfield, The Hairy Horticulturist participated in panel discussions and Gardeners’ Questions – Photo Credit Dave Brown

Big Pan Parties offered gourmet street food to go and other edible delights across the Showground.

“This year’s show, which attracted more than 5,500 visitors across the weekend, was better than ever with the Competitive Classes not only being supported by the great estates and well-known growers of Cornwall but by plenty of enthusiastic exhibitors with less extensive outdoor spaces,” said Show Director, Dickie Trant. “Traders have been stalwart in their support after some challenging weather but were rewarded with sunshine on Sunday, and their immediate feedback was that business had been brisk. The panel discussions were terrifically informative and generated plenty of engagement from the audience as did Gardeners’ Questions.

“Having delivered three successful Spring Flower Shows and managed the transition of the event to the Royal Cornwall Showground, this is my final year as Show Director. I leave the event in the very capable hands of horticulturist, Mark Holman, who now succeeds me and I wish him every success with his plans to develop the Show for the future.”

“There was a lively buzz about the Show throughout the weekend and it was wonderful to see so many people catching up with old friends, making new ones and enjoying the atmosphere of this special occasion,” added Show Chairman and CGS President, Andrew Leslie. “This wonderful show simply couldn’t take place without the large number of competitors who submit horticultural entries, which makes this one of the great events in Cornwall.”

CGS SFS23 Smiling Showgoers - Image credit Ian Kingsnorth

Smiling showgoers – Image credit Ian Kingsnorth

CGS SFS23 Spring Flowers and Smiles - Image Credit - Ian Kingsnorth

Spring flowers and smiles – Image credit Ian Kingsnorth

Prizes were awarded to the winners of the Competitive Classes by Andrew Leslie who was joined by Cornish Lithium’s ESG & Sustainability Manager, Lucy Crane and Simon Ellison from Goonvean Holdings.

CGS SFS23 Prize Winners - Image Credit Charles Francis

All the 2023 Spring Flower Show prize winners – Image credit Charles Francis

“On behalf of the CGS Trustees, I would like to convey my grateful thanks to our hardworking Show Committee, tireless volunteers and generous sponsors; to our exhibitors, traders, judges and speakers, and to all those who supported our spring showcase by attending and helping out behind-the-scenes. We congratulate this year’s prize winners and look forward to planning and staging our next Spring Flower Show on Saturday 6th and Sunday 7th April 2024.”

BBC Radio Cornwall’s Dasha Smith conducted live interviews from this year’s event and you can experience the atmosphere of the Show by tuning into the Jack Murley show, hosted by Justin Leigh, on BBC Sounds at https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p0f8fv06 by scrolling along to 01:12:10.

Sponsored by:

Cornish Lithium Logo

 

 

CORNWALL GARDEN SOCIETY 2023 SPRING FLOWER SHOW – WINNERS OF THE COMPETITIVE CLASSES

Section A TREES AND SHRUBS

1 The Rosemary Cobbald-Sawle Cup

Best Exhibit in Ornamental Trees and Shrubs, Class 1, Section A

Trewithen Gardens (Truro)
2 The Louis Reid Cup

Most Points in Ornamental Trees and Shrubs, Classes 2-8, Section A

Lord Falmouth (Truro)
3 The Moira Reid Memorial Trophy

Best Exhibit of Variegated Foliage in Ornamental Trees and Shrubs, Class 8, Section A

Trewithen Gardens (Truro)
4 The R K Harrison Trophy

Best Exhibit in Ornamental Trees and Shrubs, Novice Classes 9 and 10, Section A

Michele Richards (Fowey)

Section B MAGNOLIAS

5 The George Johnstone Perpetual Trophy

Most Points in Magnolias, Classes 11-14, Section B

Caerhays Castle Garden (St Austell)
6 The Treve Holman Memorial Cup

Best Exhibit in Magnolias, Classes 11-14, Section B

Caerhays Castle Garden (St Austell)
7 The Patience Barnes Challenge Cup

Best Exhibit in Magnolias, Novice Classes 15 and 16, Section B

Tim Smith (Launceston)

 Section C CAMELLIAS

8 The Norman Colville Bowl

Best Exhibit in Camellias, Class 17, Section C(12 different specimen Camellia blooms)

Trewithen Gardens (Truro)
9 The Viscountess Boyd of Merton Cup

Best Exhibit in Camellias, Class 39,

Section C

Trewithen Gardens (Truro)

 

 

10 The Camellia Cup

Most Points in Camellias, Classes 17-37 and 39-41, Section C

Porthpean Gardens (St Austell)
11 The Coode Camellia Cup

Best Exhibit in Camellias, Class 18, Section C

(6 specimen Camellia blooms)

Botallick (Looe)
12 The Mount Edgcumbe Cup

Best Exhibit in Camellias, Novice Classes 38 and 42, Section C

Sarah Stanley (St Columb Major)

Section D RHODODENDRONS

13 The Mrs Charles Williams Rhododendron Cup

Most Points in Rhododendrons, Classes 43-54 and 56-62, Section D

Botallick (Looe)
14 The E J P Magor Memorial Cup

Best Vase or Exhibit in Rhododendrons, Classes 43-54 and 56-62, Section D

Botallick (Looe)
15 The Elmgate Cup

Best Exhibit in Rhododendrons, Novice Classes 55 and 63, Section D

Jess Farrant (Lanhydrock)
16 The Abiss Memorial Trophy

Best Vase in Section A, B, C and D

Tamsin Sowerby (Par)

 Section F HERBACEOUS, RHIZOMATOUS AND BULBOUS PLANTS

17 The Mulock Cup

Most Points in Herbaceous, Rhizomatous & Other Bulbous Plants, Classes 103-121, Section F

Mrs G Lim (Par)
18 The Norman Knibbs Memorial Trophy Best Exhibit in Herbaceous, Novice Classes 122-123, Section F Michele Richards (Fowey)

 Section G POT PLANTS

19 Pat’s Indoor Plant Trophy

Best Exhibit in Pot Plants, Classes 124-137, Section G

Mrs G Lim (Par)
20 The Hodgson Challenge Cup

Most Points in Pot Plants, Classes 124-137, Section G

Trevor Wiltshire (Wadebridge)

 Section H ALPINES

21 The Cornwall Alpine Garden Society Trophy

Best Exhibit in Alpines, Classes 139-149, Section H

Mrs G Lim (Par)
22 The Bristol & West Trophy

Most Outstanding Vase or Growing Plant in Daffodils, Herbaceous, Rhizomatous & Other Bulbous Plants, Pot Plants and Alpines, Sections E, F, G and H

Emma Dunne (Modbury)

 Section E DAFFODILS

23 The T.B.W.A Cup

Best Exhibit in Daffodils, Novice Classes 100, 101 and 102, Section E

Suzy Gilchrist (Fowey)
24 The Andrew Leslie Trophy

Winner of Daffodils, Class 64, Section E

Marie Bersey (Looe)
25 The Charles Le Grice Cup

Most Points in Daffodils, Classes 66-94 (even numbers, three stem), Section E

Donald Bostock (Looe)

 

 

26 The John Levitt Memorial Cup

Most Points in Daffodils, Classes 69-95 (odd numbers, single bloom), Section E

Shirley Cardus (Mylor)
27 The Edward Pedlar Cup

Best Exhibit in Daffodils (except Class 65, which is the third leg of The Daffodil Society’s South West Competition), Section E

Donald Bostock (Looe)
28 The Alec Gray Perpetual Memorial Cup

Most Points in Daffodils, Classes 67, 96, 97 and 98, Section E

Danny Glew (St Austell)
29 The Rosemary White Cup

Best Heritage Daffodil in Class 99,

Section E

Emma Dunne (Modbury)
30 The Secrett Cup

Most Points in Daffodils, Classes 64-99, Section E

Marie Bersey (Looe)
31 The Daffodil Society Medal

Best Bloom in Daffodils, Class 65,

Section E

Shirley Cardus (Mylor)

 

32 The Banksian Medal

Granted by the RHS for Most Points in Horticultural Classes (winners from past two years not eligible)

Mrs G Lim (Par)

 Section I – FLORAL ART

33 The Margaret Shepherd Cup

Best Exhibit by a WI Member in Floral Art, Section I

Helen Hunt (Boscastle)
34 The Kitson Cup

Most Points in Floral Art Classes 151-158, Section I

Pat Knight (Pelynt)
35 The Baseden Trophy

Best Exhibit (two pieces) in Floral Art Class 150, Section I

Christine Harrington (Callington)
36 The H & M Libby Memorial Cup

Best Exhibit in Floral Art Novice Classes 151-158, Section I

Megan Stratton (Truro)
37 Constance Spry Memorial Cup

Best Exhibit in Floral Art Class 156,

Section I

Pat Knight (Pelynt)
38 The Cornwall Theatre of Flowers Trophy

Best Exhibit in Floral Art Classes 151-158, Section I

Fiona Hammond (Bodmin)

TRADE CLASSES 

39 The Banham Cup

Best Plant Display

Burncoose Nurseries (Gwennap)
40 The Kilmarth Trophy

Best Newcomer in Trade Exhibits

Langleaves (Bude)
 41 The Bickford-Smith Trophy

Best Trade Exhibit (winners from previous two years not eligible) (2019 – Penberth Plants. 2022 – R Scamp)

Eden Project (Bodelva)

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *